štvrtok 11. februára 2016

Znovuzrodený Top Gear v novej zostave

Fanúšikovia znovuzrodeného Top Gearu sa konečne dočkali. Aj keď to minulého roku vyzeralo na úplný prepadák po tom, čo z BBC odišlo sväté trio Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond, tvorcom sa v posledných dňoch očividne podarilo zapracovať na zmluvách s novými moderátormi a fanúšikovia sa dozvedeli finálne zloženie moderátorského tímu iba pred pár hodinami.





Dlhé mesiace sa vedelo o tom, že vodcom nového tímu bude britský moderátor Chris Evans. Pred pár dňami potom Top Gear prekvapil fanúšikov správou, že medzi moderátorov pribudol Matt LeBlanc, ktorého si určite každý pamätá ako Joeyho z Priateľov, avšak tentoraz prišli hneď štyri mená naraz. V novom Top Geare, ktorý má premiéru stanovenú na máj, sa môžeme tešiť na pretekárku Sabine Schmitz, známeho motoristického youtubera Chrisa Harrisa, žurnalistu Roryho Reida, ale čerešničkou na torte bude legendárny Eddie Jordan, ktorý stál za založením tímu Formula 1 Jordan Grand Prix.



Je pravdou, že väčšina pôvodných fanúšikov Top Gearu bude zrejme ešte túžobnejšie očakávať, s čím príde pôvodné moderátorské trio na Amazone, ale medzičasom si určite skúsia pozrieť aspoň jednu časť nového Top Gearu, veď Joey s Eddiem Jordanom sľubujú skvelý zážitok.  

 http://ecopressmagazines.sk/

streda 10. februára 2016

Dnes vláda v Kežmarku rozdelí mestám a obciam 3 milióny eur

Peter Kažimír, Róber Fico a Róber Kaliňák
Mesto Kežmarok si vybrala Vláda Slovenskej republiky za miesto výjazdového zasadnutia. To sa uskutoční na Popolcovú stredu 10. februára, ktorou sa podľa cirkevného kalendára začína 40-dňový pôst. „Výjazdové rokovania vlády sú prioritne zamerané na riešenie rozvojových potrieb jednotlivých regiónov. V prípade okresu Kežmarok je ústrednou témou výjazdového rokovania pomoc pri znižovaní vysokej miery nezamestnanosti, ktorej hodnota vysoko prevyšuje celoslovenský priemer. Okres Kežmarok je vládou zaradený medzi oblasti, ktoré majú nárok na špeciálne podmienky pri podpore ekonomicko-sociálneho rozvoja,“ uvádza sa v stanovisku Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR k výjazdovému rokovaniu vlády. Ministri budú rokovať v priestoroch Strednej odbornej školy na Garbiarskej 1 v Kežmarku. Tu by mali mať aj pracovný obed. Jednotliví ministri by sa mali po spoločnom rokovaní rozísť po regióne. Pozornosť sústredia najmä na projekty, ktoré boli v uplynulom období podporené štátom, prípadne cez eurofondy.
Vyzerá to tak, že slovenskej vláde sa na Spiši páči. Výjazdové rokovanie absolvoval vládny kabinet v uplynulých rokoch už vo viacerých mestách regiónu. Na Spiši vláda rokovala aj v Poprade, Spišskej Novej Vsi a Starej Ľubovni. Okrem toho vládny kabinet rokoval aj v obci Štrba. V Kežmarku to bude posledné výjazdové rokovanie vlády súčasného kabinetu. (rov)

Vláda bude v Kežmarku schvaľovať aj:
– uvoľnenie finančných prostriedkov vo výške 1 milión eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa mestu Kežmarok na dokončenie rekonštrukcie zimného štadióna,
– ako aj uvoľnenie finančných prostriedkov vo výške 2 milióny eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa na aktivity zlepšujúce sociálno-ekonomickú situáciu okresu Kežmarok a regiónu Vysokých Tatier.

Tie by sa mali rozdeliť takto:
Červený Kláštor – Úprava okolia Domu smútku a verejného parku – 15 000 eur
Ďurková – Vybudovanie detského ihriska v obci Ďurková – 5 000 eur
Gerlachov – Vyčistenie koryta miestneho potoka – 40 000 eur
Hniezdne – Vybudovanie oddychovo-relaxačného miesta pre občanov – 9 000 eur
Holumnica – Rekonštrukcia oplotenia cintorína a chodníkov na cintoríne – 15 000 eur
Hromoš – Rekonštrukcia a oprava budovy základnej školy s materskou školou a výmena okien a dverí – 11 000 eur
Ihľany – Rekonštrukcia a oprava kultúrneho domu – 20 000 eur
Jarabina – Rekonštrukcia prístupovej komunikácie a chodníkov na cintoríne – 9 000 eur
Jezersko – Rekonštrukcia obecného úradu – 15 000 eur
Kamienka – Oprava a rekonštrukcia chodníkov v obci Kamienka – 11 000 eur
Kolačkov – Oprava miestnej komunikácie – 9 000 eur
Kyjov – Rekonštrukcia požiarnej zbrojnice a výmena okien a garážových dverí – 9 000 eur
Lacková – Rekonštrukcia budovy Domu kultúry v obci Lacková – 9 000 eur
Lúčka – Nákup komunálneho traktora s príslušenstvom – 10 000 eur
Majere – Výstavba miestnej komunikácie – 20 000 eur
Malá Franková – Protipovodňová ochrana obce, oprava oporného múra – 15 000 eur
Malý Lipník – Rekonštrukcia požiarnej zbrojnice a výmena garážových dverí a dlažby – 9 000 eur
Nová Lesná – Rekonštrukcia strechy materskej školy – 45 000 eur
Nová Ľubovňa – Oprava domu kultúry v obci – 8 000 eur
Obručné – Oprava budovy obecného úradu – 6 000 eur
Osturňa – Rekonštrukcia miestnej komunikácie – 20 000 eur
Plaveč – Oprava budovy požiarnej zbrojnice v obci Plaveč – 9 000 eur
Plavnica – Oprava telocvične, výmena okien a dverí – 11 000 eur
Podhorany – Rekonštrukcia obecného úradu – 15 000 eur
Pusté Pole – Oprava sociálnych zariadení kultúrneho domu – 5 000 eur
Reľov – Oprava kultúrneho domu – 20 000 eur
Ruská Voľa nad Popradom – Výstavba chodníka a autobusovej zastávky s informačnou tabuľou – 5 000 eur
Spišská Belá – Výstavba hokejbalovej haly v Spišskej Belej – 300 000 eur
Spišská Stará Ves – Rekonštrukcia miestnej komunikácie a chodníkov – 200 000 eur
Stráňany – Rekonštrukcia cesty k cintorínu a vybudovanie parkoviska – 7 000 eur
Sulín – Oprava prístupovej cesty k cezhraničnej lávke Sulín – Zegiestow – 9 000 eur
Šambron – Oplotenie cintorína – 10 000 eur
Šarišské Jastrabie – Rekonštrukcia miestnej komunikácie – 11 000 eur
Štrba – Oprava hlavnej prístupovej komunikácie na Štrbskom Plese – 300 000 eur
Toporec – Rekonštrukcia a oprava telocvične základnej školy – 100 000 eur
Tvarožná – Rekonštrukcia základnej školy – 100 000 eur
Údol – Výmena kotla a radiátorov v budove obecného úradu – 9 000 eur
Veľký Lipník – Rekonštrukcia a oprava budovy pošty – 9 000 eur
Vysoké Tatry – Rekonštrukcia poškodených miestnych komunikácií a chodníkov – 300 000 eur.

Okrem obcí a miest dostanú dotáciu aj:
Prešovský samosprávny kraj – Obnova a stavebné úpravy hradu Kežmarok – 250 000 eur
a Evanjelická cirkev a.v. Kežmarok, fil. Tvarožná – Rekonštrukcia evanjelického kostola – 20 000 eur.


Milión € pôjde na dostavbu zimného štadińa v Kežmarku

sobota 19. decembra 2015

Adela Banášová naša hviezda

Narodila 12. októbra 1980 v Bratislave.
Vyštudovala Filozofickú fakultu v Bratislave, odbor kulturológia.
Svoju kariéru odštartovala vo Fun Rádiu. Neskôr sa dostala do povedomia aj moderovaním viacerých zábavných a súťažných relácií v STV1 a na Markíze.
adela banášová


Ako moderátorka speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar sa objavila už v prvej sérii a zotrvala až doteraz spoločne so spolumoderátorom Martinom Pycom Rauschom.
S „funrádiovským" kolegom Matejom „Sajfom" Cifrom vydala knižku „Veci, o ktorých viete pomerne málo". Práve táto publikácia sa zaradila medzi najpredávanejšie v roku 2006. V minulosti mala vzťah s finalistom prvej série Slovensko hľadá SuperStar.

Českí diváci ju poznajú zo spoločných projektov TV Markíza a TV Nova: Test národa (2006, moderovanie s Daliborom Gondík) a Česko Slovenská Superstar (2009, moderovanie s Leošom Marešom).
V roku 2010 bola porotkyňou česko-slovenská televízna šou Talentmania.
V roku 2012 spolu s Petrom Vágnerom uvádzala "kulinársku šou" Recept na bohatstvo na TV Barrandov.
V roku 2013 účinkovala ako hosť v relácii QI - Na všetko máme odpoveď.

Adela Banášová je ženským potomkom politika a spisovateľa Jozefa Banáša a v súčasnosti žije s tanečníkom Petrom Modrovským.

Miroslav Žbirka(Meky) naša legenda

 
MEKY-Miro Žbirka


Meky, ako sa Mirovi od detstva hovorí sa narodil v Bratislave 21.10.1952 a ešte žije. Otec bol Slovák zo stredného Slovenska a mama Angličanka z Londýna. Stretli sa počas 2. svetovej vojny v londýnskom pube, kde otec, vojak československej armády v Británii, omylom vypil mame drink. Z tohto manželstva sa narodili traja bratia – Jason, Tony a najmladší Miro, ktorý sa dal veľmi skoro na hudobnú dráhu. 

Z prvého manželstva má dcéru Denisu. V roku 1988 sa druhýkrát oženil s Češkou Katkou a spolu majú dcéru Lindu a syna Davida. V súčasnosti žijú v Prahe. Naspieval duet s Janou Kirschner, Marikou Gombitovou, Marthou. Jeho veľkým vzorom bola kapela Beatles.

 V sedemdesiatych rokoch pôsobil v Orchestri Gustáva Broma a v Orchestri Gustáva Offermanna, s ktorými absolvoval mnohé zahraničné zájazdy. Neskôr sa preslávil ako člen skupiny Modus, jednej z najvýznamnejších skupín v histórii slovenskej populárnej hudby. V roku 1980 začal svoju úspešnú sólovú kariéru, ktorá trvá dodnes.

Richter(viagra) vyhovel Kmotríkovi. Ministerstvu dodá gastrolístky za 35 miliónov eur

Ministerstvo práce si vyberalo medzi dvoma firmami s rovnakou cenovou ponukou. Richterov rezort odmieta, že tender bol ušitý na mieru vplyvnému podnikateľovi Kmotríkovi.

Deväť miliónov straveniek na štyri roky. Gastrolístky v takomto objeme má dodať ministerstvu práce, ktoré riadi nominant Smeru Ján Richter(prezývaný VIAGRA), spoločnosť GGFS.

Väčšinovým majiteľom firmy je vplyvný podnikateľ Ivan Kmotrík. Tender za 35 miliónov eur vypísal rezort v júni, zmluva bola podpísaná koncom novembra.

Rýchlosťou blesku

Spoločnosť GGFS však nebude dodávať ministerstvu klasické „papierové“ gastrolístky, ale elektronické stravovacie poukážky.

Do tendra sa prihlásila aj spoločnosť Le Cheque Dejeuner, ktorá patrí medzi lídrov na trhu s gastrolístkami. Firma má 13-tisíc zmluvných partnerov po celom Slovensku.

Kmotríkova firma GGFS na svojej stránke zoznam zmluvných partnerov neuvádza.
Podľa zistení Aktuality.sk pritom predložili obidve firmy – GGFS aj Le Cheque Dejeuner – rovnaké cenové ponuky.

Zákazku napokon získala Kmotríkova firma, ktorá tvrdí, že dokáže dodať stravné lístky v priebehu hodiny. V prípade spoločnosti Le Cheque Dejeuner by to bolo 36 hodín.

Diskriminačné podmienky?

Ministerstvo však odmieta, že tender bol ušitý na mieru Kmotríkovi. Pokým jeho firma ponúkla rezortu elektronické stravenky, konkurencia chcela dodať papierové gastrolístky.
„Časové hľadisko dodania zákazky je nielen legitímne, ale aj prakticky využiteľné. Najmä z dôvodu, že odbúrava administratívne zaťaženie zamestnancov ministerstva, ktorí stravovanie zabezpečujú. Celá komunikácia je v elektronickej forme. Lehota na dobitie kariet je týmto spôsobom reálna,“ tvrdí Veronika Husárová z tlačového odboru ministerstva.

Riaditeľka Kmotríkovej firmy Katarína Hrnčiarová na otázku, ako dokážu dodať – v priebehu hodiny – veľký objem straveniek, odpovedala: „Spoločnosť GGFS sa snaží na trhu poskytovať služby, ktoré prekračujú zaužívaný štandard.“

Podľa Hrnčiarovej sú elektronické stravenky komfortnejšie pre užívateľa a mnohonásobne efektívnejšie pre objednávateľa: „Eliminujú administratívu a šetria verejné zdroje. Akceptačná sieť umožňuje plnohodnotné zabezpečenie stravovania pre zamestnancov.“

Raz už vyhrali

Kmotríkova firma GGFS už na ministerstve práce jednu súťaž na dodávku gastrolístkov vyhrala. V roku 2014 získala zákazku za 8,5 milióna eur.

Do súťaže sa prihlásili aj firmy DOXX-Stravné lístky, Vaša Slovensko, Le Cheque Dejeuner a Edenred Slovakia. Väčšina z nich dodáva len papierové gastrolístky.
Kmotríková firma aj vtedy predložila ponuku na elektronické stravenky. Ministerstvo ju z tendra vylúčilo, pretože si nebolo isté, či bude možné s jej kartami platiť na dostatočnom počte miest.
Spoločnosť GGFS sa však odvolala, takže rezort ju znovu zaradil do súťaže. Ministerstvu stačil prísľub, že firma zabezpečí sieť, kde bude možné platiť elektronickými kartami.
Následne súťaž vyhrala, pričom ministerstvu začala dodávať stravné lístky vo februári 2015. Aktuálna zákazka Kmotríkovej firmy je pokračovaním predchádzajúceho kontraktu.

Vyhrali aj v Žiline

Zamestnanci ministerstva sa pritom už vo februári 2015 sťažovali, že s elektrokartami od spoločnosti GGFS dá platiť len v obmedzenom počte prevádzok. Prekážalo im aj to, že karty nefungovali v jedálni rezortu.
„Zazmluvnené stravovacie zariadenia uchádzača by mali byť umiestnené v čo najbližšom okolí sídla organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva. Stravné poukážky musia byť akceptované vo všetkých zariadeniach tvoriacich prílohu súťažných podmienok,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Veronika Husárová.

V júli 2015 získala firma GGFS zákazku na dodávku gastrolístkov za 5 miliónov eur aj od Žilinského samosprávneho kraja. Jeho predsedom je poslanec Smeru Juraj Blanár.
Do súťaže sa okrem spoločnosti GGFS zapojili aj firmy DOXX-Stravné lístky a Vaša Slovensko. Kmotríkova firma znovu uspela s elektronickými kartami.

Volejbalistky Kežmarku u lídra bojovali, no nakoniec nešťastne prehrali

Volejbalistky Kežmarku u lídra bojovali, no nakoniec nešťastne prehrali
Posledný zápas kežmarského volejbalového družstva v Extralige žien v základnej časti bol veľmi dramatický, no pre kežmarske volejbalistky i nešťastný. Kežmarske volejbalistky ho odohrali na palubovke lídra tabuľky, Slávie Bratislava.

Zápas sa síce skončil víťazstvom 3:0 na sety v prospech družstva z Bratislavi, no až dva sety vyhral až v lepšie zvládnutej koncovke. V prvých dvoch setoch bolo stretnutie absolútne vyrovnané a až v treťom si set uhral favorit vo veľkom štýle.

Prvý set začali lepšie Kežmarčanky, keď viedli 6:3. Potom domáce i zásluhou niektorých výborných útokov, ale i esami otočili na 12:9. Odvtedy si domáce udržiavali trojbodový náskok do stavu 18:15. V závere setu kežmarské hráčky, ale nenápadne sťahovali bodový náskok Slávie, až sa im podarilo vyrovnať na 21:21.

Dokonca i viedli 23:22, no v závere sa šťastíčko priklonilo na stranu domácich, ktorí vyhrali 27:25.
V druhom sete vyhrávali domáce hráčky už 12:6 i 15:9 a zdalo sa, že ich čaká pokojné dohratie setu. Kežmarčanky však zásluhou bodov Jakušovej a Labudovej vyrovnali nečakane rýchlo, keď svietil stav 16:16. Potom to už bol boj o každú loptu až do záveru setu. Kežmarčanky naposledy viedli 23:22, no koncovku opäť zvládli lepšie domáce hráčky a aj druhý set vyhrali 27:25.

Tretí set lepšie začali domáce hráčky. Viedli 4:1, 6:3. Od tohto stavu bolo na palubovke v športovej hale Mladosť v Bratislave iba domáce družstvo, ktoré pohodlne doviedlo tretí set do víťazstva v pomere 21:11.
Zápas trval celkovo 75 minút, keď prvé dva sety trvali bez mála takmer hodinu. Kežmarské hráčky si dokázali, že môžu si trúfať i na lídra, lebo v zápase s lídrom určite nesklamali, pričom nehrali v plnej zostave.

Kežmarskí fanúšikovia sa tak, už v novom roku, môžu tešiť na zápasy nadstavby, lebo základnú časť, zápasom v Bratislave, už skončili. Definitívne im patrí v tabuľke, po základnej časti, tretie miesto.
VK Slávia EU Bratislava – KV MŠK Oktan Kežmarok 3:0 (25, 25, 11)

Zostava Kežmarku:
Jakušová 14, Becková 9, Labudová 7, Skupinová 4, Zátrochová 4, Smák 2, Šurabová, Jagodzińska, Krajčiová, Vrabcová, Gajdušková.

 Tabulka:

1. Slávia Bratislava 15 45:7 44
2. UKF Nitra 15 40:14 36
3. KEŽMAROK 16 39:20 34
4. BVK Bratislava 15 35:17 30
5. Pezinok 15 26:27 23
6. Zvolen 15 19:33 15
7. COP Nitra 15 19:36 13
8. Senica 15 9:40 7
9. Prešov 15 6:44 2