Aj na Slovensku máme pár miest s prívlastkom slávny.
Hoci prekonať Chodník slávy v Los Angeles sa len tak ľahko nepodarí. Svoju hviezdu na ňom má vyše 2 400 osobností – Michaelom Jacksonom počnúc a hviezdami animovaných figúrok Simpsonovcov či Mickey Mousa končiac. Mramorový koberec je nimi posiaty v dĺžke 5,6 kilometra. Hviezdy sa naň kladú od roku 1958 a jednou z prvých ôsmich ocenených bola herečka Joana Woodward.
O menách na chodníku rozhoduje špeciálne určená komisia Hollywoodskej obchodnej komory. Vytvorili ju hlavne preto, aby predišli možným konfliktom s výberom ocenených osobností. Začiatky histórie slávneho chodníka sa totiž spájajú so zvadami, kto na ňom má byť a kto nie. Na jeho špeciálnej webstránke sa napríklad dočítate, že syn Charlieho Chaplina zažaloval komoru za to, že jeho otca nezaradili do zoznamu prvých ocenených hviezd. Požadoval odškodné vo výške 400 000 dolárov, ale súd prehral. Hviezda obľúbeného komika na chodníku pribudla až v roku 1972.
Aj prezident
Vnútri každej hviezdy, ktorá v Hollywoode leží, je emblém znázorňujúci profesiu, ktorá sa s osobnosťou spája. Môže ísť o oblasť filmového a hudobného priemyslu, televíznej či rozhlasovej zábavy alebo o pôsobenie v divadelnej sfére. Hviezdu vo všetkých kategóriách získal iba jeden človek, americký umelec Gene Autry, ktorý sa preslávil ako spievajúci kovboj.Jednou z najmladších umelkýň, ktorej sa dostalo tejto cti, bola v roku 2003 vtedy len 21-ročná speváčka Britney Spears. O rok nato sem položili aj hviezdu 18-ročných dvojčiat herečiek Mary-Katea Ashley Olsenových.
Hviezdu na chodníku má i jeden prezident Spojených štátov Ronald Reagan.Dostal ju za hereckú kariéru pred svojím vstupom do politiky.
Tento rok si k svojej hviezde pokľakla herečka Jennifer Aniston známa zo seriálu Priatelia. „Nebol to len sen, bol to jeden z mojich najdivokejších snov. Nikdy by som si ani len nepomyslela, že sa to skutočne stane. Takže som úplne ohromená a vďačná,“ povedala.Zoznam osobností, ktorých mená na chodníku pribudnú, oznamujú rok vopred, a tak je už známe, že v roku 2013 sa takto potešia spevák Usher či herečka Helen Mirren.
Uvažovalo sa aj o tom, že namiesto hviezd budú na dlaždiciach karikatúry ocenených osobností. Ktovie, ako by vyzerala na zemi taká Rihanna či herečky Drew Barrymore alebo Penelope Cruz, naopak, Anthonyho Quina, Paula MacCartnyho, Elvisa Presleyho či spomínaného Jacksona by vďaka im výrazným črtám tváre rozpoznal asi každý.
Bombajské dejà vu
Ďalšia filmová veľmoc Bollywood sa tento rok rozhodla, že za svojím slávnejším susedom nechce v tomto smere zaostávať. Chodník v indickom Bombaji meria 1,6 kilometra a plánujú naň postupne umiestňovať dlaždice, na ktorých sú buď podpisy, alebo odtlačky dlaní najväčších bollywoodskych hviezd. Otvorili ho pri príležitosti osláv storočnice indickej kinematografie a lemujú ho lavičky so sochami niektorých umelcov v životnej veľkosti.Svoj Chodník slávy majú dva roky aj Newyorčania, zdobia ho mená Michaela Jacksona, Jamesa Browna, Elly Fitzgerald či Arethy Franklin. O pár rokov dlhšiu tradíciu má kanadský Chodník slávy. Krajina javorového listu sa však zameriava len na oceňovanie svojich krajanov či osobnosti, ktoré tu dlhodobo žijú a pôsobia. Medzi ne patria Celine Dion, Bryan Adams, Nelly Furtado, sexica Pamela Anderson, herec Jim Carrey či režisér James Cameron. Okrem ľudí známych z obrazoviek si týmto spôsobom uctievajú vedcov a športovcov. Zaujímavosťou je, že medzi týmito osobnosťami sa ocitol aj československý režisér Ivan Reitman, ktorý do krajiny emigroval v roku 1950. Ktovie, možno si naňho o pár rokov spomenú aj v Bratislave.
Na Chodníku slávy, ktorý sa nachádza v našom hlavnom meste a ktorý vznikol pred tromi rokmi, sú totiž zatiaľ len dlaždice troch umelcov. Ide o osobnosti, ktoré svojím hereckým umením výrazne prispeli do zlatého fondu divadelnej a filmovej tvorby. Po Ladislavovi Chudíkovi a Maríne Kráľovičovej položil pred Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava tento rok dlaždicu so svojím menom aj herec Jozef Adamovič. Keď sa o tejto ceremónii Adamovič dozvedel, vraj sa rozosmial. Považuje to však za jedno z najvýznamnejších ocenení, aké dostal. „Nemôžem povedať, že by sa pre mňa začínal nový život, ale toto ocenenie mi otvorilo novú cestu do života, dalo mi toľko energie, až som si uvedomil, že by bolo dobré začať vo svojom veku ten tretí vek,“ pousmial sa herec. V tradícii podujatia, ktoré sa spája s Medzinárodným filmovým festivalom, chcú v Bratislave pokračovať. Budúci rok by mala pribudnúť dlaždica venovaná in memoriam Michalovi Dočolomanskému.
Už sa nezmestili
Najznámejším miestom s najdlhšou tradíciou na Slovensku, kde možno nájsť podobné pamätné tabule známych hercov, sú Trenčianske Teplice. Pôvodne sa ukladali na zábradlie mosta, ktorý sa nachádza kúsok od hotela pretínajúc tok miestneho potoka. „Zavrhli sme klišé chodníkov slávy aj odtlačky rúk a rozhodli sme sa pre tabuľku s menom a symbolom, ktorý vychádza z motívu z dotyku rúk známeho zo Sixtínskej kaplnky,“ vysvetľuje Peter Hledík, riaditeľ filmového festivalu Art Film Fest, počas ktorého sa tabuľky odovzdávajú.Tabuľku so svojím menom na pôvodný Most slávy položil v roku 1995 Franco Nero, rok nato Gina Lollobrigida či nebohý Jozef Kroner. Návštevu Trenčianskych Teplíc počas filmového festivalu pripomínajú aj mosadzné tabuľky Annie Girardot, Sophie Loren, Michela Placida, Gérarde Depardieu či Jeana Paula Belmonda. Ten, keď tabuľku na most pripevňoval, vraj na nej omylom svojou silou zlomil skrutku.
Cenu Hercova misia, ktorá sa s pripevnením tabuľky spája, získali zo slovenských umelcov Ladislav Chudík, Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Štefan Kvietik, Marián Labuda či Zuzana Kronerová. Dosiaľ celkovo asi 50 osobností.
V roku 2009 museli organizátori Art Film Festu riešiť kurióznu situáciu. Uvedomili si totiž, že na pôvodný Most slávy sa už viac tabuliek nezmestí. Preto sa rozhodli, že dajú vybudovať nový most a umiestnili ho do kúpeľného parku. Priznali síce, že pôvodné miesto malo svoju tradíciu, ale išlo v podstate len o núdzové riešenie. „Neboli sme spokojní s tým, že herci sa prihovárajú z parkoviska hotela ľuďom, ktorí stáli na ceste. Museli sme riešiť aj také problémy, kedy určiť čas ceremoniálu podľa grafikonu autobusovej dopravy, pretože toto miesto sa nedá inou trasou obísť,“ priznal vtedy riaditeľ festivalu Peter Hledík. „Dali by sa síce vkladať ďalšie tabuľky medzi už existujúce, ale našli sme lepšie a bezpečnejšie riešenie,“ povedal na adresu nového mosta. Miesto na ňom si tento rok našla pamätná tabuľa českého herca Miroslava Donutila, Francúzky Emmanuelle Béart či oskarového Bena Kingsleyho.
Kto nový na Moste slávy pribudne, sa zatiaľ nevie. Peter Hledík vysvetľuje: „Cena patrí hercovi alebo herečke, ktorí filmovou tvorbou ovplyvnili myslenie, životný štýl a životné hodnoty svojej generácie. Poznáme mená ocenených na niekoľko rokov dopredu, iba nevieme, ako sa nám podarí zladiť ich pracovný kalendár s termínom festivalu, a preto sa stáva, že toho herca, s ktorým rátame na budúci rok, uvidíme v Tepliciach až o tri roky a naopak. Mali sme napríklad šťastie, že Gérard Depardieu, ktorý nakrúcal tri-štyri filmy ročne, a zdalo sa nemožné, že si nájde čo i len deň voľna, prišiel v ten rok, keď sme ho pozvali. Dovolila mu to krátka pauza medzi nakrúcaním, ktorá sa presne kryla s termínom nášho festivalu. A to je dôvod, prečo zverejňujeme mená nominovaných najskôr dva, tri týždne pred festivalom,“ dodal.
Lasica si počká
K netradičným miestam, na ktorom sa osobnostiam dostáva pocty za ich činnosť, je Ulička nosov v Kremnici. Tam sa každoročne koná Európsky festival humoru a satiry Kremnické gagy. Zachovanie pamiatky na mnohých umelcov v podobe zvečnenia profilu ich tváre vymyslel Stano Radič. Na nádvorí meštianskeho domu sú dnes plakety s profilmi Jula Satinského, Jara Filipa, Katky Kolníkovej, Mariána Kochanského, Františka Dibarboru, Viktora Kubala či Mariána Zednikoviča. Ako prezradil organizátor festivalu Ján Fakla, každú plaketu s profilom tváre vyrobil iný umelec. „Kremnica je plná výtvarníkov, svoje sídlo tu má aj umelecká priemyslovka, takže meno tvorcu plakiet sa z roka na rok mení. Vďaka tomu má každá tvár iný rukopis.“
Už túto sobotu do spoločnosti najlepších slovenských zabávačov pribudne nos režiséra Janka Roháča, od úmrtia ktorého práve uplynulo 30 rokov. „Naša ulička je takým smutno–smiešnym pietnym miestom. Pri odhaľovaní plakiet nechýba dobrá nálada, určite by si to tak želali aj samotní umelci,“ povedal Fakla, ktorý hovorí, že kritériom výberu je mimoriadny prínos osobností do kultúrneho života. Vraj aj Milan Lasica, keď prvý rok odhaľoval plaketu svojho hereckého partnera Jula Satinského, zažartoval, že by sa raz v tejto vyberanej spoločnosti rád ocitol.
Sláva športu
Chodník slávy však nie je len výsadou filmových hviezd. Nápadom s chodníkom slávy sa inšpirovala regionálna obchodná komora v jednej z najznámejších častí Londýna vo Wimbledone. Ako inak, plakety s plánovanými stopami rúk slávnych budú patriť tenistom.Úspechy slovenských športovcov bude čoskoro zase pripomínať Chodník slávy v Piešťanoch. Na jeho mosadzných dlaždiciach sa ocitnú mená všetkých medailistov z paralympijskych hier, ktorí sa na súťaže pripravujú práve v tunajších kúpeľoch. Aby sa na ňom ocitli i mená víťazov tohtoročnej paralympiády, otvoria ho až po ukončení hier v polovici septembra. Chodník bude mať dĺžku asi sto metrov.
„Myslím si, že je to dobrý spôsob, ako nás paralympionikov zviditeľniť, hlavne kvôli motivácii prípadných ďalších športovcov,“ povedal predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorého meno na chodníku tiež nebude chýbať. Na moment, keď v Aténach získal ako reprezentant v stolnom tenise v roku 2004 zlatú medailu, sa vraj nikdy zabudnúť nedá. „Každá vec, ktorá vám to pripomenie, je super,“ skonštatoval.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára